How to Grow a Viking Beard ?

Jak zapuścić brodę Wikingów?

Wystarczy poświęcić kilka minut na przeglądanie Instagrama, aby zdać sobie sprawę, że brody powróciły. Brody wikingów należą do najpopularniejszych stylów brody, ale jak bardzo przypominają brodę tradycyjną Broda Wikinga?

viking beard

Słynni Wikingowie z pewnością nosił brody. Chwila style brody zostały zaprojektowane, aby pomóc radzić sobie z przenikliwym zimnem, broda była również ważną częścią estetyki Wikingów. Wikingowie przykładali także dużą wagę do pielęgnacji brody, aby mieć ją pod kontrolą zarówno na farmie, jak i na polu bitwy.

Ale jak naprawdę wyglądały brody Wikingów i jak zapuścić własne?

Czym jest broda Wikingów?

To brody Stanowiły ważną część sposobu, w jaki prezentowali się Wikingowie, jasno wynika z licznych pseudonimów związanych z koralikami, które pojawiają się w sagach nordyckich. Słyszymy o Jedwabnej Brodzie, Widełowej Brodzie, Złotej Brodzie i wielu innych.

Dalej w Kodeks Królewski, wszyscy męscy bogowie Asgardu, z wyjątkiem Lokiego, są opisani jako mający brody.

Viking beards

Sagi sugerują również, że brak brody Wikingów był problematyczny. w Saga o spalonym Njalutytułowy bohater jest wyśmiewany jako starzec bez brody.

Chociaż brody były niewątpliwie ważne, style brody zmieniały się z biegiem czasu. Zachowane rzeźby wikingów przedstawiające bogów i ludzi przedstawiają różnorodne style brody, od długich i płynnych, po splecione brody, do krótkich bródek, po prostu wąsy. Długość i pełnia brody Wikingów również w dużym stopniu zależała od genetyki, tak jak dzisiaj.

Chociaż określone style brody mogły zmieniać się z biegiem czasu, pielęgnacja brody a utrzymanie brody w czystości i porządku było zawsze ważne. Grzebienie do brody należą do drobnych przedmiotów, które mężczyźni nosili przy sobie.

W opowieści o śmierć syna BalderaOdyn, czasami nazywany także Siwobrodym, Długobrodym, a nawet Opadającą Brodą, był w takim stanie żalu, że odmówił mycia lub czesania włosów i brody, łamiąc w swym intensywnym cierpieniu normy społeczne.

How to grow a viking beard

Wikingowie traktowali pielęgnację brody dość poważnie. Przez ten czas myliliby stosunkowo regularnie brody wraz z włosami. Następnie codziennie używali grzebienia, aby utrzymać brodę w porządku i styl, a także upewnić się, że ich brody są wolne od brudu, jedzenia, robaków i innych zanieczyszczeń.

Wikingowie stylizowali swoje brody i włosy, aby wyruszyć na bitwę. Osoby z długimi brodami często splatały je w jeden warkocz lub wiele warkoczy. Miało to na celu praktyczny cel utrzymania włosów z dala od oczu i twarzy. Jednak w rezultacie taki styl brody stałby się częścią estetyki wojowników Wikingów.

 

Jak zapuścić brodę Wikingów?

Chociaż historycznie rzecz biorąc, Wikingowie mogli nie mieć jasnej definicji „stylu brody Wikingów”, współczesna kultura z pewnością ją posiada. Nowoczesne style brody wikingów są długie i pełne, noszone w sposób naturalny lub czesane, splecione i ozdobione biżuteria. Jak można objąć brodę Wikingów styl?

1. Oczyść brodę

Kluczowym słowem jest higiena. Myj brodę codziennie. Nie ma wymówek, w przeciwieństwie do epoki Wikingów, nie powinieneś mieć problemu ze zdobyciem czystej wody. Niezależnie od tego, czy używasz specjalnego mydła do brody, czy klasycznego szamponu, spień je i pozostaw na 2 minuty, aby włosy wchłonęły się i ponownie nawilżyły, a następnie dokładnie spłucz.

Clean beard

Następnie możesz nałożyć balsam lub olejek, aby zwiększyć elastyczność włosów i zapobiec ich łamaniu i splątaniu.

W miarę wzrostu brody może zaistnieć konieczność wyposażenia się w małe dłuto i/lub kosiarkę elektryczną, aby kontrolować wzrost w wybranym stylu.

2. Przycinanie brody

Włosy nie rosną naturalnie w równym tempie, więc bez lamówka pozostaniesz z nierówną brodą i zbłąkanymi długimi włosami. Utrzymuj styl swojej brody pod kontrolą poprzez regularne przycinanie. Przycinaj, gdy włosy są suche, ponieważ broda będzie układała się inaczej, gdy będzie mokra.

Trimming beard

 3 kluczowe punkty:

#1 Zawsze zaczynaj od czesania brody. Pomoże to rozdzielić włosy i pozwoli wyraźnie zobaczyć, co należy obciąć.

#2 Nie obcinaj brody, gdy jest mokra. Suche włosy układają się inaczej niż mokre i będą wyglądać na krótsze. Jeśli strzyżesz brodę, gdy jest mokra, może powstać nierówna linia.

#3 Pamiętaj o obcięciu obwodu gardła. O tym obszarze bardzo często się zapomina, gdyż zazwyczaj kryje się on pod masą Twojej brody! Ale upewnij się, że jest czysty i jednolity. To znacznie zmniejszy swędzenie i zapewni czysty i wykończony wygląd.

3. Zapuść swoją brodę

Zapuszczenie długiej brody Wikingów wymaga cierpliwości i niewiele możesz zrobić poza czekaniem. Dokładny czas trwania zależy od Twoich włosów oraz pożądanej długości i stylu brody. Prawdopodobnie powinieneś poczekać co najmniej 8 tygodni, aby zapuścić obfitą brodę Wikingów.

Aby pobudzić wzrost brody, podobnie jak włosów, paznokci i wszystkich komórek naszego ciała, należy ją odżywiać. Nie dotyczy to tylko zewnętrznej strony olejków i kremów....

4. Jedz na zdrowe włosy

Różnorodna żywność pobudzi włosy do szybszego i zdrowszego wzrostu.

Zdobądź zdrowe tłuszcze z tłustych ryb, awokado i jaj. W jagodach, orzechach i nasionach znajduje się również wiele związków korzystnych dla włosów. Pojawiły się one również w Dieta Wikingów.

Mówimy tutaj o prawidłowym żywieniu, aby Twoja broda rosła szybko i silnie. Co zabawne, pasuje do diety sportowca, dzięki czemu można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu! Mieć brodę i ciało wojownika Wikingów! (o ile uprawiasz dużo sportu, zgadzamy się...)

viking eating a piece of meat with bone inside a modern urban room

Kluczem są białka. Jeśli chcesz pobudzić wzrost swojej brody, będziesz musiał jeść dużo białka. Mogą to być suszone owoce, białe mięso, ryby, a także mięso czerwone, ale nie za dużo...

5. Musisz uzbroić się w cierpliwość

Możesz dobrze się odżywiać, natłuszczać brodę olejkiem i regularnie masować skórę, aby pobudzić ją do wzrostu, ale nie da się uniknąć tego, że zapuszczenie imponującej brody wymaga czasu. Cierpliwość jest także cnotą wojownika Wikingów i przyda Ci się w dążeniu do zapuszczenia swojej imponującej brody!

trimming

Ważne jest, aby zrozumieć, że wzrost włosów nie jest nauką ścisłą, mierzalną i przewidywalną. Nie będziesz mógł powiedzieć, „Moja broda rośnie 1 cm na miesiąc, więc za 18 miesięcy będę mieć brodę Ragnara w 4 sezonie Wikingów” 

Tak czy inaczej będzie rosła i miesiąc po mnie będziesz doskonalić swój czysty wikingowski styl, możesz być tego pewien!

Broda Wikingów Długa czy krótka?

Broda Wikingów niekoniecznie była długą brodą, nawet jeśli długa broda dominuje na popularnych przedstawieniach Wikingów.

W dużej mierze dzięki wpływowi współczesnej kultury krótsza broda zapewni mądrzejszy i bardziej schludny wygląd. To Ty decydujesz, na podstawie kształtu Twojej twarzy, co Ci najbardziej odpowiada. Co więcej, zawsze będzie można pozwolić mu później rosnąć!

ragnar lothbrok short beard and urban viking model with long beard style

Możesz wzmocnić swój styl wikinga, pozwalając zapuścić brodę, co również będzie wymagało sporo czasu i wysiłku. Ale długie włosy mogą nadać charakterystyczny posmak wikingów nawet najkrótszym brodom.

Wikingowie dbają o swoją brodę i włosy

Chociaż powszechnie uważa się, że Wikingowie byli brutalnymi i brudnymi wojownikami, nie wydaje się to prawdą historyczną. Wiele współczesnych źródeł wspomina o trosce, jaką o włosy dbali zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

beard comb in bones found in Viking tombs

Kościany grzebień do brody w etui znaleziony w grobowcu Wikingów


Kroniki Eglishmana Jana z Wallingford donoszą, że duńskim Wikingom udało się przezwyciężyć cnotę zamężnych kobiet, a nawet młodych córek szlachciców dzięki czystym włosom oraz nawykowi kąpieli i przebierania się w każdą sobotę. Kobiety nie mogły się im oprzeć!

Różne style brody Wikingów w 2023 roku

To, jak dokładnie stylizujesz brodę Wikingów, zależy od pożądanego wyglądu. Jeśli zdecydujesz się na dłuższą brodę, warkocze to świetny sposób, aby nadać swojej brodzie charakterystyczny charakter wikinga. Jeśli Twoja broda jest stosunkowo cienka, możesz rozważyć zawiązanie pojedynczego warkocza zaczynającego się od brody.

Jeśli Twoja broda jest grubsza, dwa lub trzy warkocze nadają brodzie charakterystyczny styl. Nie ma też potrzeby zaplatania całej brody, jeśli chcesz zachować jej pełnię. Wypróbuj dwa cienkie warkocze, zaczynając od kącików ust.

Pleciona broda Wikingów

Broda pleciona jest prawdopodobnie najbardziej karykaturalną i reprezentatywną wersją brody Wikingów.

Jeden lub więcej dobrze wykonanych warkoczy to rzecz czystego piękna. Istnieją różne sposoby zaplatania brody:

 • Pojedynczy gruby i masywny warkocz
 • Dwa lub trzy średnie warkocze
 • Jeden lub więcej małych warkoczy

three types of viking braided beard

Oczywiście pierwszym czynnikiem, który zadecyduje o Twoim wyborze, będzie wielkość Twojej brody, ponieważ dwie pierwsze stylizacje wymagają grubej, długiej brody.

Małe warkocze można wykonać już po kilku miesiącach wzrostu. Podczas gdy duże warkocze sprawdzają się tylko na policzkach i brodzie, małe warkocze można ułożyć z wąsami.

Powiedzmy sobie jasno, nie jest to lista wyczerpująca, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia! Mieszaj i dopasowuj warkocze, aby stworzyć swój własny, charakterystyczny styl Wikingów.

Broda Wikingów z koralikami

viking beads for viking beard and hair

 OTRZYMAJ 20% ZNIŻKI na koraliki Wikingów z kodem: „BBB20” 

Wikingowie często ozdabiali swoje koraliki małymi koralikami, a koraliki mogą w znacznym stopniu przyczynić się do stworzenia charakterystycznego stylu Wikingów.

viking beard beaded different models long beard and short beard

Tego rodzaju zdobnictwo pozwala również na włączenie do swojego stylu innych elementów kultury Wikingów, które Cię inspirują. Możesz na przykład użyć koralików z wypisanymi runami, które są dla Ciebie najbardziej znaczące lub które przedstawiają ważne motywy Wikingów, takie jak Mjolnir z Hełmu Grozy.

  Koraliki można wykorzystać jako indywidualną ozdobę lub do przytrzymania warkocza.

  Inny styl brody Wikingów:

  Naturalna broda Wikingów

  natural viking beard

  Wybierz prostą stylizację brody i pozwól włosom pozostać w naturalnym stanie. Kluczem do utrzymania dobrego wyglądu jest regularna pielęgnacja.

   

  Krótka broda Wikingów

   short viking beard

  Wybierz krótszą brodę, która zapewnia pełne pokrycie twarzy, ale nie sięga zbyt daleko w dół szyi, szczególnie jeśli masz tatuaże, którymi możesz się pochwalić.

   

  Zarostowa broda Wikingów

  shadow beard

  Chociaż sam zarost nie kwalifikuje się jako broda Wikingów, pełna, ale krótka broda, która dodaje twarzy cienia i wyrazistości, jest godna Wikingów. Jest to odpowiednik cienia o godzinie 5 w stylu brody Wikingów.

   

  Broda z wąsami Wikinga

  moustache viking beard

  Wybierz styl brody, który podkreśla wąsy jako odrębne od brody poprzez woskowanie i podkręcanie końcówek wąsów.

   

  Broda Wikingów z kozią bródką

  goate

  Jeśli zarost na Twojej twarzy rośnie nierównomiernie lub po prostu wolisz ten styl brody, Wikingowie prawdopodobnie czasami nosili także imponującą bródkę jako wariację na temat pełniejszego stylu brody.

   

  Broda Wikingów bez wąsów

  Możesz też całkowicie wypuścić wąsy, aby uzyskać charakterystyczny i zapadający w pamięć styl brody.

   

  Bardzo długa broda Wikingów

  long viking beard

  Poświęć więcej czasu, aby uzyskać bardziej imponujący styl brody wikingów, ale pamiętaj, że wymaga to lat zaangażowania.

   

  Pleciona broda Wikingów

  braided beard

  Utrzymuj dłuższą brodę wikingów w porządku i pod kontrolą, spinając włosy warkoczami. Sami Wikingowie są często przedstawiani jako zbierający brody w wiele różnych warkoczy, aby stworzyć inny styl brody.

   

  Dekoracyjna pleciona broda

  decorative beard

  Nie jest również konieczne zaplatanie całej brody. Mniejsze warkocze dodają charakteru pełnej brodzie wikingów i są dobrym sposobem na dodanie dekoracyjnej biżuterii.

   

   OTRZYMAJ 20% ZNIŻKI na koraliki Wikingów z kodem: „BBB20” 
   Powrót do blogu

   5 komentarze(-y)

   Helpful

   John

   Great article! Although I must stress some criticism about rule #3 above: “Remember to cut the circumference of the throat.” Trim it, sure, and let it blend seamlessly with your beard. But don’t shave it and make a clear shaven beard line! That strongly signals you look in the mirror each and every day while contemplating the look of your beard. That’s not the viking way but instead the hipster one.

   Sure, vikings did put more care in grooming and hygiene than might be suggested by their lifestyle, but there’s limits. When mirrors become a daily ritual and you look way too polished all the time, your viking brethren would surely point that out with words that surely would make this post banned in this day and age.

   Nord

   Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

   avemzietos

   EPIC! THANKS FOR SHARING!

   KING KNUT

   Unless you are generating a lot of sweat or dirt in your beard everyday, please please please do not wash your beard everyday. Your face does not create enough sebum oil for this. You will dry yourself out leading to a lot of itching and an unhealthy beard. Also, please do not use head hair shampoo and conditioner on your beard. You face skin and face hair is dramatically different than the skin and hair on the top of your head.

   Jason Duggan

   Zostaw komentarz

   Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.