Cultural Significance of Body Modifications: Tales of Piercings in Mythology and Folklore

Znaczenie kulturowe modyfikacji ciała: opowieści o kolczykach w mitologii i folklorze

Biżuteria jest podstawową częścią wielu kultur na całym świecie. Powodów, dla których ludzie noszą biżuterię, jest wiele. Z biegiem lat powody te zaczęły pojawiać się coraz częściej i są powszechne w wielu społeczeństwach. 

 

Obecnie obserwujemy także odrodzenie się ludzi, którzy uznają swoje starożytne praktyki i ponownie odkrywają uśpioną miłość do ozdabiania się biżuterią i kolczykami z przeszłości. 

Biżuteria w kulturach starożytnych

Biżuteria, jaką znamy dzisiaj, znacznie różni się od prototypów akcesoriów noszonych przez ludzi z naszych podręczników historii. Zanim metale szlachetne stały się normą, wiele kultur wytwarzało swoje akcesoria z kości i żelaza.

 

Biżuteria ta była noszona nie tylko ze względów estetycznych, ale także odgrywała rolę w identyfikacji osób o wyższym statusie społecznym, reprezentowała siłę lub była środkiem ochrony. Każda kultura ma wyjątkową historię i zestaw praktyk, które mają ogromne znaczenie wśród jej mieszkańców.

 

To samo tyczy się Wikingów. 

Biżuteria słowiańska i nordycka

Historycy zauważyli, że Wikingowie nosili w swoich czasach szeroką gamę biżuterii , z której większość składała się z elementów z brązu i srebra. Ich biżuteria powstała w procesie zwanym „woskiem traconym”, podczas którego wykonano woskową formę, a następnie wypełniono ją stopionym metalem. Po ochłodzeniu i zestaleniu wosk jest rozbijany, aby wyjąć biżuterię, która jest następnie polerowana i gotowa do noszenia.

 

Klejnoty i kamienie szlachetne były uważane za rzadkość wśród Wikingów, którzy często używali materiałów takich jak szkło, bursztyn i kości zwierzęce. 

 

Biżuteria została wykonana z myślą o znaczeniu religijnym i często była wręczana jako prezent. Częstym motywem wśród biżuterii Wikingów była obecność młota nordyckiego boga Thora, Mjolnira – ponieważ był on symbolem siły. Inne popularne symbole pojawiające się na biżuterii Wikingów to Valknut i Yggdrasil – Drzewo Życia. 

 

Typowa biżuteria noszona przez Wikingów

Było kilka popularnych biżuterii noszonych zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Najpopularniejsze są pierścionki na ramię dla mężczyzn, które zostały wykonane ze złota i srebra.

Istnieją również broszki noszone przez kobiety do zabezpieczenia sukienek i płaszczy. Były wykonane z brązu i miały owalny kształt. Z biegiem lat kształt zaczął przypominać dyski.  

 

Inne popularne elementy to pierścionki na palce, pierścionki na szyję, misternie zaprojektowane sprzączki do pasków i naszyjniki z koralików. Wikingowie nosili kolczyki w późniejszym okresie swojej historii, ale podobno zakrywały one całe ucho, podobnie jak współczesne kolczyki. Historycy uważali, że kolczyki noszone przez Wikingów powstały po spotkaniu ze Słowianami i czerpały inspirację z ich ozdób. 

 

Biżuteria Wikingów, podobnie jak wiele kultur, była tworzona ze względów estetycznych, projekty nawiązywały do ​​motywów osobistych lub religijnych i często zawierały wzory geometryczne lub plecione, a nawet kształty głów zwierząt itp. 

 

Ich biżuteria była noszona nie tylko do ozdoby, ale była również uważana za formę waluty. Aby zapłacić, wycinali kawałki opasek na ramionach lub szyi, co jest stylem handlu podobnym do tego, jak obecnie używa się pieniędzy. Biżuteria służyła również do zabezpieczania lojalności i była także symbolem statusu.

Jak biżuteria zmieniała się na przestrzeni lat

Jeśli natkniesz się na współczesną biżuterię Wikingów , zauważysz, że jubilerzy nadal trzymają się oryginalnych projektów ozdób.

 

Ludzie znaleźli pocieszenie w ponownym połączeniu się ze swoją historią i dziedzictwem poprzez biżuterię i odzież. Nowoczesna biżuteria Wikingów szanuje historię, z której jest inspirowana. Wiele osób identyfikujących się z kulturą nordycką może kupować repliki biżuterii swoich przodków, mając świadomość, że są one autentyczne i inspirowane siłą i wierzeniami Wikingów. 

Modyfikacje ciała i Wikingowie

Chociaż kolczyki mogły być późnym dodatkiem do kultury Wikingów, nie oznacza to, że inne modyfikacje ciała były wykluczone.

 

Historia zauważa, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, czy Wikingowie mieli tatuaże, czy nie, w każdym razie jest to powszechna forma uznania wykonywana przez współczesnych ludzi pozostających pod wpływem Wikingów. 

 

Wiele osób wyraża uznanie dla kultury Wikingów poprzez biżuterię, inni robią to poprzez modyfikacje ciała i tatuaże.

Konserwacja biżuterii

Jeśli posiadasz biżuterię, która mogła pochodzić od przodków Wikingów, lub jeśli kupiłeś jej repliki, musisz obchodzić się z nią ostrożnie, aby nie zmatowiała ani nie uległa uszkodzeniu.

 

Zawsze warto nauczyć się czyścić mosiężną biżuterię , aby zachować ją w idealnym stanie przez dłuższy czas. Jeśli historia będzie dobrze przechowywana, będzie mogła zostać zachowana i przekazana przyszłym pokoleniom.

Wniosek

Wikingowie, podobnie jak wiele kultur świata, mają głęboką i bogatą historię związaną z biżuterią. Wikingowie używali biżuterii na wiele sposobów i w unikalny sposób tworzyli ją za pomocą form woskowych.

 

Dzięki autentycznym replikom ich biżuterii historia Wikingów została zachowana na wiele lat i będzie mogła opowiadać historie poszukiwaczy przygód i ich siły przez wiele lat.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.